X
تبلیغات
رایتل
ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی شاهین سپنتا، مهرناز شهباز و همکاران
بایگانی
دسته بندی
28 اسفند 1391
بیانیه دیده بان درباره تار

 

در پی ثبتِ جهانی ساز تار به نام جمهوری آذربایجان (اران)

در برابرِ غارت ناملموس میراث فرهنگی ایران بایستیم

 «سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد» (یونسکو) در سال 1954 برای کمک به صلح و امنیت جهان از راه همکاری بین‌المللی به‌وجود آمده است. ثبتِ میراث فرهنگی و معنوی جهانیان و معرفی آنها به یکدیگر یکی از راه‌هایی که این سازمان برای پیش بردن اهداف خود برگزیده است. اما گویا این سازمان بنابر اهداف سیاسی برخی کشورها راه خود را گم کرده و نه‌تنها به آشتی بین ملت‌های جهان کمکی نمی‌کند بلکه با برخی قانون‌های من‌درآوردی و پراشکال خود، گونه‌ای جنگ فرهنگی را در میان مردم جهان به راه می‌اندازد.

پس از ثبت ساز تار به نام جمهوری آذربایجان (اران) در اجلاس سیزدهم تا هفدهم پاریس، یدالله پرمون رئیس مرکز منطقه‌ای مطالعات پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی و نماینده‌ی ایران در اجلاس، درگفت‌وگویی با روزنامه‌ی جام‌جم، چنین گفت: «در حوزه‌ی میراث فرهنگی ناملموس ما بحثی در مقوله‌ی قدمت، ‌اصالت، کمال و مالکیت نداریم. ‌ما نمی‌توانیم برای دنیا مدعی شویم که تار فقط مال ماست و آن‌ها حق ثبت نداشتند این هم به این دلیل است که میراث فرهنگی ناملموس مرز نمی‌شناسد. در واقع، در حوزه‌ی میراث فرهنگ ناملموس به کل پیکره‌ی میراث بشری توجه می‌شود. ‌من قیاس می‌کنم با اعضای بدن یک انسان و همان‌طور که چشم و گوش و قلب و دست... بدن و پیکره‌ی انسان را تشکیل می‌دهند هر کدام از این میراث‌ها که ثبت می‌شود یک قطعه از این پازل را تکمیل می‌کند و در جای خود مغتنم و محترم است!».

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...


26 اسفند 1391
سمیه آخشی درگذشت


سمیه آخشی، خبرنگار فعال میراث فرهنگی اصفهان درگذشت

ایران نامه- شاهین سپنتا: سمیه آخشی خبرنگار فعال حوزه میراث فرهنگی و اجتماعی دیروز بر اثر گاز گرفتگی ناشی از نشت گاز بخاری خانگی در فولاد شهر اصفهان در گذشت.

سمیه آخشی، 27 ساله،  با بسیاری از رسانه های مطرح کشور از جمله روزنامه زاینده رود، روزنامه جام جم، روزنامه شرق، روزنامه نسل فردا، سایت خبر آنلاین، و صدا و سیمای مرکز اصفهان همکاری نزدیک داشت.

پرداختن به موضوعات میراث فرهنگی اصفهان از جمله آسیب های وارده به مسجد جامع عباسی، بلندمرتبه سازی در بافت تاریخی، تعدیل برج جهان نما و نجات میدان نقش جهان، و مطالب اجتماعی همچون احقاق حقوق بازنشستگان صنعت فولاد، وضعیت آلودگی هوای اصفهان، محدودیت ورود افغانی ها به پارک کوهستای صفه اصفهان، صنایع آلاینده اصفهان، بحران آب زاینده رود و مشکلات کشاورزان شرق اصفهان از موضوعات گزارش های تاثیر گذار سمیه آخشی بود که در سال های گذشته در رسانه های مختلف کشور منتشر شد.

دوستان و همکاران  زنده یاد سمیه آخشی  در ایران نامه، حادثه دردناک درگذشت او را به همه همکاران خبرنگار و خانواده گرامی او تسلیت می گویند و آمرزش و شادی روحش را از خداوند بزرگ خواستارند.


26 اسفند 1391
نگهداری از ماهی قرمز را آموزش دهیم


آموزش شهروندان برای نگهداری بهتر از ماهی های قرمز نوروزی


«ماهی قرمز خود را درست نگهداری کنیم»، عنوان پوستری است که امسال انجمن صنفی مسئولان و بازرسان بهداشتی دامپزشکی استان اصفهان در آستانه نوروز منتشر نموده است. این پوستر آموزشی در بازارچه ها و فروشگاه هایی که ماهی قرمز نوروزی را به مردم ارائه می دهند، توزیع و نصب شد تا با آموزش شهروندان، از آسیب های ناخواسته به این مهمان کوچک نوروزی سفره های هفت سین کاسته شود.

 به گزارش انجمن وت، دکتر فرهاد حکیمانه رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مسئولان و بازرسان بهداشتی دامپزشکی استان اصفهان در این مورد گفت: «با توجه به این که بسیاری از خانواده‌های ایرانی یک یا دو تا از این ماهی‌های زیبا را برای سفره هفت‌سین خود می‌خرند و بچه‌ها نیز علاقه زیادی به تماشا و نگهداری از ماهی قرمز دارند ما در راستای حمایت از این موجود زنده و رعایت بهداشت عمومی، با هدف  آموزش مردم و آگاهی رسانی برای نگهداری درست از آنها، این پوستر را منتشر نمودیم.»

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

21 اسفند 1391
نگاهی متفاوت به پاساژ


پاساژ؛ ایماژهای ذهنی، ایهام‌های عینی!

مرتضی واحدیان  (کارشناس ارشد علوم اجتماعی)

همزمانی تجربه خریداران و تجارت فروشندگان، عادتِ عادی شده روزمرگی‌های روزگار، تفریح‌گاهِ هیجان آور در خلاء تفرج‌گاه‌های شهری، نمایشگاهِ نمایش نشانه‌های نمادینِ منزلت، منزلگاه آشنایی گمنامان شهری به علت قلت و فقدان تجربه ارتباطی، گریزگاه تبادل ارزش های هویتی به دست کالاها و اشیاء، چیرگی نورها و خیرگی چشم‌ها، پیاده رو پرسه گردان ها و پرسه گردی ها، و اما چرا؟

زمان می‌گذرد و در این گذر، گذار ما به مدرنیته می افتد، ناگزیر همراه و همگام این پدیده می شویم و هم‌دست و هم‌داستان خوبی می‌شویم در داستان تو در توی مدرنیته، اوایلش خوب بود و چشم و گوش‌مان  را باز کرد، آشنایمان کرد و از در انزوا ماندن و ایزوله شدن در امان‌مان گذاشت، اما کم‌کم دهانمان از این خلق‌الساعه‌های تمدن، به تحیر و تعجب باز می ماند!

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

21 اسفند 1391
کبک دری را نجات دهیم!


ثبت شکار کبک، تیر خلاص به طبیعت بختیاری!

از زمانی که کبک دری به عنوان نماد جانوری استان چهارمحال و بختیاری از سوی سازمان حفاظت محیط زیست معرفی شد، چهار سال می گذرد. اما این روزها باز هم نام کبک دری بر سر زبان مدیران دولتی افتاده است، البته نه برای حافظت از آن به عنوان یک گونه جانوری در معرض خطرانقراض؛ بلکه به عنوان جانداری که روش شکار کردنش برای برخی از مدیران چنان جذابیت داشته که می‌خواهند این شاهکار خود را برای نسل‌های بعد از خود هم به عنوان میراث ملی به ارث بگذارند.

خبرگزاری میراث فرهنگی- معصومه شهباز:  معاون میراث فرهنگی اداره ‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اعلام این خبر که پرونده شکار کبک در فرهنگ بختیاری در فهرست میراث معنوی ملی به ثبت رسید، گفته است: «با توجه به شرایط محیطی و اقلیمی، استان چهارمحال و بختیاری، زیستگاه پرندگانی از جمله کبک بوده که شکار آن برای صیادان و شکارچی‌های بومی از اهمیت خاصی برخوردار است و تنها کسانی موفق به شکار این پرنده می‌شوند که در فنون خاص شکار این پرنده تبحر خاصی داشته باشند.»

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...


16 اسفند 1391
کبک در بختیاری


کبک در ادبیات و فرهنگ مردم بختیاری

سازمان میراث فرهنگی در  اقدامی کارشناسی نشده و شتابزده

"فنون شکار کبک در بختیاری" را در فهرست میراث معنوی ملی ثبت کرد.


در ﺑﺨﺘﻴﺎری ﻛﺒﻚ ﻳﺎ ﻛﻮگ (kavg) ﻃﺮفداران ﺑﺴﻴﺎری دارد. ﻛﻮﻫﺴﺘﺎن‌ها، داﻣﻨﻪﻫﺎی ﺑﺮفﮔﻴﺮ دﻳﺎر ﺑﺨﺘﻴﺎری و کنار ﭼﺸﻤﻪﻫﺎ، ﻛﺒـﻚ ﻓﺮاواﻧﻲ دارد. ﻛﺒﻚ ﭘﺮﻧﺪه‌ای اﺳﺖ ﺧﻮشﻗﺎﻣﺖ و ﻧﻴﻜﻮﺳﺨﻦ (آواز) ﻛﻪ ﺑﺨﺶ ﻗﺎﺑﻞﺗﻮﺟﻬﻲ از اﺷﻌﺎر رﺳﻤﻲ و ﻓﻮﻟﻜﻠﻮرﻳﻚ ﻣﺮدم ﺑﺨﺘﻴﺎری را ﺑﻪ ﺧﻮد اﺧﺘﺼﺎص داده اﺳﺖ. ﺑﺨﺘﻴﺎریﻫﺎ در ﺗﺮاﻧﻪﻫﺎی ﺧﻮد اﻳﻦ ﭘﺮﻧﺪه را اﺳﺘﻌﺎره‌ای از ﻳـﺎر و ﻣﻌﺸﻮق ﻣﻲﮔﻴﺮﻧﺪ.

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

14 اسفند 1391
به مناسبت سالروز درگذشت دکتر مصدق


خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش می‌درخشد

او در روز بیست و نهم اردیبهشت‌ماه 1261 در تهران چشم به جهان گشود و در روز چهاردهم اسفندماه 1345 در همین شهر جان به جان آفرین تسلیم کرد.

او در سراسر عمر 84 ساله خود در راه استقلال ایران و آزادی و رفاه و سعادت ملت ایران مبارزه کرد و در طی سال‌ها مبارزات خود بارها خود و خانواده اش را در معرض خطرنابودی قرار داد.

 او از دوران جوانی در جرگه آزادی‌خواهان بود و با انقلاب مشروطیت همراه و همگام شد و پس از پیروزی انقلاب مشروطیت در اولین دوره مجلس شورای ملی از طرف مردم اصفهان به نمایندگی مجلس انتخاب شد ولی او بة دلیل این که بر طبق قانون انتخابات هنوز شرایط سنی لازم برای نمایندگی را پیدا نکرده بود این نمایندگی را نپذیرفت و احترام عمیق خود را به قانون به همگان نشان داد.

 

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...


14 اسفند 1391
به یاد پیشوای ملی دکتر محمد مصدق

ایران من

به یاد رهبر جبهه ملی ایران دکتر محمد مصدق

سروده استاد هما ارژنگی

 

ایران من، این خاکِ مهر آیین و دلبند
این خاستگاهِ اولین انسانِ ِآگاه،
سرمنزل ِاسطوره و تاریخ و فرهنگ،
بنیان گذارِ دانش و روشنگرِ راه،
این با خرد برنادل، این زالِ کهنسال،
در چنبرِ چرخ ِ فلک بس فتنه دیده
وان قامت ِ آزاده و سبز و سر افراز
ای بس که با تیغِ ستم در خون تپیده
اما به فر ایزدی با مهرِ یزدان،
با بی شماره عاشقان ِ جان سپارش
کاندر ره ِ مهر ِ وطن از تن گذشتند،
گمنام و نام آور به راهش کشته گشتند،
زین فتنه های تلخ و جانفرسا رهیده

 

از آن دلاور عاشقانِ فرِ ایران،
دکتر مصدق هم یکی بود از هزاران
آری مصدق آیتی بود از صداقت
آزاده اندیشی به جان غمخوار ِملت
از نام و نان بگذشته ای آگاه و دانا
دل بسته بر آسایش و بر کار ِ ملت
در روز هایی کز فریب و مکر ِ دشمن،
زنجیر ِ استعمار بر پای وطن بود،
آن ناجی ِدشمن شکن آن جان ِ آگاه،
همراه ِ یاران ِ وفادار و وطن خواه،
با مشعلِ آزاد جویی سر بر افراخت
چون شیر کز زنجیر و زندان عار دارد،
بر روبهانِ پیر ِ استعمار غرید
بر مسندِ شرم آور ِ ظلم و ریا تاخت:

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...


9 اسفند 1391
کشف غار سیمرغ در اصفهان


غار سیمرغ بر فراز کوه صفه اصفهان کشف شد

ایران‌نامه – شاهین سپنتا: غار سیمرغ به عنوان عمیق ترین غار طبیعی کوه صفه اصفهان با 42 متر ژرفا توسط هیات کوه‌نوردی اصفهان کشف شد.

مهرداد حاجی هاشمی، مسئول بخش غارشناسی و غارنوردی هیات کوه‌نوردی شهرستان اصفهان با اعلام این خبر به ایران‌نامه گفت: «این غار در نزدیکی قله صفه در ارتفاع 2115 متری از سطح دریا واقع شده که ژرفای آن به 42 متر می‌رسد و دارای سه حلقه چاه بسیار تنگ و باریک می‌باشد.»

 وی افزود: «پس از عبور از این 3 حلقه چاه، باید از شیبی تند و تنگنای غار گذشت تا به ژرف‌ترین نقطه غار در عمق 42 متری رسید.»

حاجی‌هاشمی با بیان دیگر ویژگی‌های ساختاری این غار تازه کشف‌شده گفت:  «در پایین آخرین چاه، این غار به دو دهلیز تبدیل می‌شود. یکی از این دهلیزها تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که به بن‌بست ختم شود و دیگری در آخر مسیرش آن قدر باریک می‌شود که دیگر راهی برای گذر انسان وجود ندارد.»

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2147005


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها