X
تبلیغات
رایتل
ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی شاهین سپنتا، مهرناز شهباز و همکاران
بایگانی
دسته بندی
28 اسفند 1388
دعای تحویل سال

   

 


28 اسفند 1388
به مناسبت ۲۹ اسفندماه

 

به مناسبت ملی شدن صنعت نفت و جشن جهانی نوروز  

در بیان‌نامه ای که "کانون آینده نگری ایران" به مناسبت جشن جهانی نوروز و 29 اسفندماه سال‌روز ملی شدن صنعت نفت ایران منتشر کرده، آمده است: بار دیگر زمین لباس نو می­پوشد و مردمان، خود را برای هرچه بهتر برگزار کردن جشن طلیعه بهار و حلول سال نوی خورشیدی آماده می­کنند. نوروز ایرانی که به­عنوان یک مناسبت جهانی به ثبت رسیده، بهانه­ای است برای شاد بودن، شاد کردن یکدیگر، بدور ریختن کینه­ها از سینه­ها و جزم کردن عزم برای ساختن فرداهایی بهتر.  شادروان دکتر محمد مصدق در 29 اسفند 1331 بهترین عیدی را به ملت ایران داد. ملی شدن صنعت نفت رویدادی است که همه ساله یک یا دو روز پیش از نوروز، از سوی همه نیروهای آزادی‌خواه و عدالت‌جو گرامی داشته می­شود و با گذشت بیش از نیم قرن هنوز از شیرینی آن کاسته نشده و اگر هم شور و حالی هست، از برکت آن روزهاست. در بخش دیگری از این بیان نامه آمده است:حرکت مصدق کبیر در کشورهای مختلف، از مصر و اندونزی گرفته تا یوگسلاوی، افغانستان، عراق، غنا، تانزانیا و... تسری پیدا کرد و چنان­که خود رهبران جنبش‌های مردمی در کشورهای مذکور اذعان داشته­اند، این جنبش‌ها توفیقات خود را مرهون تاثیر نهضت ملی ایران به رهبری مرحوم مصدق بودند. ملی شدن نفت و نوروز باستانی دو مناسبت بسیار مهم و خجسته در تقویم ملی ایران هستند و کانون آینده نگری ایران نیز به نوبه خود این مناسبت‌ها را به کوشندگان راه میهن‌دوستی انسانی تبریک می­گوید و آرزوی سالی پر از موفقیت و شادکامی، صلح و آزادی و عدالت و رفاه و سعادت برای مردم ایران و جامعه بزرگ بشری دارد.


25 اسفند 1388
جشن چارشنبه سوری

 

چهارشنبه سوری، جشن پیشباز رستاخیز طبیعت

"بن‌مایه‌های جشن چهارشنبه‌سوری به جشن آخرین گاهنبارسال یا «گاهنار پنجه» بازمی‌گردد که در پنج روز پایانی سال برگزار می‌شده است. ایرانیان باستان، در آخرین روزِ گاهنبار پنجه، مقداری هیزم بر فراز بام خانه که بلندترین جای خانه بوده است، گرد می‌آوردند و در سپیده‌دم روز بعد روی بام خانه آتش روشن می‌کردند و طی آیینی به هنگام بازگشت، فروهر نیاکان درگذشته را بدرقه می‌کردند، زیرا به باورشان در چنین روزهایی فروهر آنان برای همراهی در جشن بازمی‌گشته‌اند. روشن‌کردنِ آتش بر پشت‌بام خانه‌ها یا تپه‌های مشرف بر شهر یا روستا اگرچه در برخی از مناطق شرقی و غربی و مرکزی کشور و برخی شهرستان‌ها و روستاها هنوز پابرجاست، اما در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور فراموش شده؛ البته این امر با توجه به امکانات محدود مناطق مسکونی شهری طبیعی به نظر می‌رسد". این بخشی بود از گفت و گویی که با سرکار خانم مریم رئیس دانا از پایگاه خبری « شهرزاد نیوز» درباره جشن ملی چهارشنبه سوری داشتم. متن این گفتگو را در شهرزاد نیوز بخوانید.درباره چارشنبه سوری همچنین گفتگویی نیز با سرکار خانم میترا شجاعی از صدای « دویچه‌وله» داشتم که متن آن را می‌توانید در اینجا بخوانید. همچنین در گفتگویی دیگر با شهرزاد نیوز به برخی دیگر از آیین های نوروزی اشاره شد که متن این گفتگو را نیز در اینجا می توانید،بخوانید.


23 اسفند 1388
محدودیت دوچرخه سواری برای بانوان در اصفهان

 

 ایستگاه‌های دوچرخه در اصفهان مردانه شد

چند روز پس از اعلام نگرانی نشریه «عبر‌ت‌های عاشورا» درمورد وضعیت ایستگاه‌های دوچرخه سواری در سطح شهر اصفهان و ابراز تاسف از دوچرخه سواری زنان و دختران، مدیران شهری اصفهان با اعمال ممنوعیت تحویل دوچرخه به بانوان، نسبت به این ابراز نگرانی‌ها پاسخ مثبت دادند و با نصب اطلاعیه‌ای در ایستگاه‌های دوچرخه سواری تاکید کردند: « به منظور حفظ و رعایت شئونات اسلامی از تحویل دوچرخه به بانوان محترم معذوریم ». گفتنی است که چند روز پیش نشریه عبرت‌های عاشورا در مطلبی با عنوان «بی توجهی به نظر علماء، چرا؟! » نوشته بود:

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

14 اسفند 1388
پیشنهاد تشکیل اتحادیه نوروز

 

 اتحادیه نوروز

Nowruz Union

شاهین سپنتا

drshahinsepanta@yahoo.com

آنچه که در ادامه خواهید خواند پیش نویس طرح پیشنهادی  « اتحادیه نوروز » است که به نظر نویسنده می تواند در صورت تشکیل شدن در گستره نفوذ فرهنگی نوروز تحولات مهمی را در بین ملت هایی با ریشه های تاریخی و فرهنگی مشترک ایجاد کند. نگارنده ضمن ارائه این پیش نویس، با اذعان به مقدماتی بودن و نیاز به بازنگری مکرر و بررسی همه جانبه این پیشنهاد، از همه صاحب نظران در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و به ویژه کارشناسان روابط بین‌الملل خواستار است تا با نقد منصفانه و ارزیابی فنی به تکمیل و تدوین دقیق‌تر آن جهت ارائه به نهادهای مربوط در آینده، یاری رسانند:

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

14 اسفند 1388
یادروز درگذشت دکتر مصدق

 

یادی از منش و روش دکتر محمد مصدق

14 اسفندماه سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق بزرگ‌مرد تاریخ ایران و پرچم‌دار مبارزه با استعمار و استبداد است. منش و روش او چه در زندگی شخصی و چه در عرصه کشورداری همچنان نمونه‌ای خوب و الگویی شایسته خواهد بود برای دولتمردانی که شعار مردم‌داری سرمی‌دهند، و ادعا می کنند که می‌خواهند با روش ساده‌زیستی حکومت کنند. در این مورد رئیس دفتر دکتر مصدق گوشه‌ای از ویژگی‌های او را در دوران 28 ماهه نخست‌وزیری‌اش این‌گونه یادکرده است: "قسم مصدق همیشه «به‌حق‌خدا» بود. دو تا یتیم از بچه‌های احمدآباد همیشه در خانه‌اش بود و اینها را بزرگ می‌کرد. زندگی‌اش فوق‌العاده ساده بود. چه هدایا برای شخص ایشان و چه برای دولت  محال بود به منزل بیاید. هیچ سرسوزنی نمی‌گرفت.

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

13 اسفند 1388
کتاب شناخت: ۷ ) ترجمه پیام آزادی به 28 زبان !

 

پیام آزادی به 28 زبان زنده دنیا ترجمه شد

کتاب «پیام آزادی» اثر ادیب برومند به 28 زبان ترجمه شد. مدیر بنیاد ادیب با اعلام این خبر افزود: کتاب «پیام آزادی» که از سوی فریدون کمالی‌نیا به انگلیسی ترجمه شده بود، به 28 زبان ترجمه شده و اول اردیبهشت‌ماه سال آینده (1389) هم‌زمان با روز بزرگداشت سعدی، در سایت اینترنتی این شاعر منتشر خواهد شد. کتاب «پیام آزادی» در حمایت از جنبش‏های آزادی‏خواهی در کشورهای استعمارزده و هواداری صلح و آزادی سروده شده‏ است. از آمریکای لاتین یاد باید کرد، درود بر نهضت مراکش، سلام بر نهضت مصر، درود به قیام الجزایر، جان انسان را چه بهاست؟، در سوگ لومومبا، حماسه‌ی ویتنام، نفرت از بمب‌گذاری و تروریسم و ماتم افغانستان‌، از بخش‌های این کتاب هستند.

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

5 اسفند 1388
نوروز جهانی شد

 

روز جهانی نوروز در سازمان ملل ثبت شد

پس از چند سال تلاش پی‌گیر ایرانیان و ایرانی‌تباران در سراسر جهان سرانجام جشن بزرگ نوروز ایرانی همزمان با یکم فروردین‌ماه برابر با 21 مارس به عنوان «روز جهانی نوروز» در مجمع عمومی سازمان ملل به رسمیت شناخته شد. مجمع عمومی سازمان ملل سرانجام در روز 4/12/88 قطعنامه «روز جهانی نوروز» را در چارچوب ماده 49 دستور کار خود و تحت عنوان «فرهنگ صلح» به تصویب رساند و برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان، نوروز ایرانی را به‌عنوان یک مناسبت بین‌المللی رسمیت داد. این قطعنامه که با همکاری مشترک کشورهای ایران، آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آماده شده بود، مورد حمایت عمومی کشورهای عضو سازمان قرار گرفته و به اتفاق آراء به تصویب رسید. قابل توجه است که سه کشور هند، آلبانی و مقدونیه نیز در روز رای گیری به کشورهای تهیه کننده این قطعنامه پیوستند.

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

5 اسفند 1388
گزارش عبرت های عاشورا

 

اصفهان، نوروز و گردشگری در عبرت‌های عاشورا

نشریه «عبرت های عاشورا» در تازه‌ترین شماره ( 154) ویژه نامه‌اش با نام «اشاره» که «کمیل کاوه» صاحب امتیاز و مدیر مسئولی آن را بر عهده دارد و به طور رایگان در گستره استان اصفهان توزیع می‌شود با انتشار دو مطلب تامل برانگیز به وضعیت حضور گردشگران در میدان نقش جهان و همچنین نحوه استفاده گردشگران از ایستگاه های دوچرخه در همان میدان پرداخته و خواستار رسیدگی مسئولان به این موضوعات در آستانه نوروز شده است. در نخستین یادداشت با عنوان «فکری برای نوروز» آمده است:

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2147005


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها