ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی
بایگانی
دسته بندی
29 اسفند 1388
مصوبه کنگره آمریکا درباره نوروز

 

شناخت ِ نوروز و ستایش کورش بزرگ در کنگره‌ آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه ای "اهمیت فرهنگی و تاریخی" مهم‌ترین جشن باستانی ایرانیان را به رسمیت شناخته و نوروز را به ایرانی‌ها و همه کسانی که آن را جشن می گیرند، تبریک گفته است. مایکل هوندا، یکی از نمایندگان ایالت کالیفرنیا در کنگره، تهیه کننده اصلی این قطعنامه است. وی در صحن مجلس نمایندگان گفت: "برای همه آمریکاییان ایرانی‌تبار و تمام مردمی که نوروز را جشن می‌گیرند سال جدید پر رونقی آرزو می کنم." این قعطنامه با ۳۸۴ رای مثبت در برابر ۲ رای مخالف تصویب شد. این قطعنامه از کوروش، پادشاه هخامنشی تمجید می کند و "منشور کوروش" که بعد از فتح بابل به دستور او تدوین شد را تحولی مهم در تاریخ حقوق بشر می‌داند. قانون‌گذاران آمریکایی گفته اند: "۵۳۹ سال قبل از میلاد مسیح کورش کبیر یکی از اولین منشورهای حقوق بشر را بنیان گذاشت، منشوری که برده داری را لغو کرد و آزادی دینی را اجازه داد."

نماینده‌ی ِ کالیفرنیا در این نشست درباره نوروز گفت: "این جشن باستانی از گزند قرن‌ها اختلافات دینی و رقابت های سیاسی مصون مانده است. مردم اقوام مختلف با اعتقادات دینی متفاوت نوروز را جشن می گیرند."

جودی بیگرت، از نمایندگان ایالت ایلینوی نیز گفت: مهم است که در آستانه‌ نوروز از سهمی که ایرانیان در جامعه آمریکا داشته اند قدردانی شود. او گفت: "ایرانی تبارها بافت اجتماعی و اقتصادی جامعه آمریکا را غنی کرده اند".


برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2193325


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها