X
تبلیغات
رایتل
ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی شاهین سپنتا، مهرناز شهباز و همکاران
بایگانی
دسته بندی
1 آذر 1389
اصفهان بلاگ در روز اصفهان متولد شد

 

 به فرخندگی یکم آذرماه، روز اصفهان

اصفهان بلاگ، در روز اصفهان متولد شد

ایران‌نامه: همزمان با یکم آذر ماه، روز اصفهان، شبکه اجتماعی وبلاگ‌نویسان اصفهانی آغاز به کار نمود. شبکه اجتماعی وبلاگ‌نویسان اصفهان که اصفهان‌بلاگ نامیده می‌شود، یک خبرخوان وبلاگ است که آخرین مطالب وبلاگ‌های عضو را به صورت خلاصه و به شکل پیوند به مطلب اصلی، در خروجی خود قرار می‌دهد. این خبرخوان که با استفاده از تکنولوژی RSS کار می‌کند، هر ۱۵ دقیقه به هنگام شده و مطالب جدید وبلاگ‌های عضو را استخراج می‌کند. این وب‌سایت اینترنتی، موضوع فعالیت خود را ایجاد محیطی برای علاقه‌مندان به اصفهان، میراث فرهنگی، تاریخی و انسانی این شهر، جاذبه‌های طبیعی، محیط زیست، ورزش، هنر و سایر موارد مرتبط با شهر تاریخی اصفهان عنوان کرده است. اصفهان بلاگ خود را متعهد به پیروی از تمام قوانین جاری می‌داند و کاربران عضو نیز با ارائه درخواست ثبت نام در وب‌سایت، خود را نسبت به قوانین سایت و حرکت در مسیر آن متعهد می‌دانند. برای ثبت نام در این شبکه اجتماعی به این نشانی مراجعه فرمایید:  www.isfahanblog.com


1 آذر 1389
کاریکاتور مهدی تمیزی به مناسبت روز اصفهان

 

نصف جهان از نگاه مهدی تمیزی 

 

مهدی تمیزی، دوست هنرمند گرافیست، عکاس و کاریکاتوریست همشهری اصفهانی، به مناسبت یکم آذر، روز اصفهان، این اثر گویای حال امروز اصفهان را به دوستداران اصفهان تقدیم نموده:

 

از خانه مهدی تمیزی دیدن کنید


1 آذر 1389
پیام کانون آینده نگری به مناسبت روز اصفهان

 

پیام شاد باش هموطنان اهوازی به مردم اصفهان به مناسبت روز اصفهان

به گزارش آژانس خبری آینده نگر، مهندس رامین ناصح دبیر کانون آینده نگری ایران به نمایندگی از هموندان این کانون و هم‌میهنان اهوازی به مناسب یکم آذر روز اصفهان پیامی منتشر نموده است. رامین ناصح در این پیام تاکید کرده است که نباید فراموش کنیم اصفهان و میراث طبیعی و فرهنگی آن متعلق به همه ایرانیان و میراث بشری همه جهانیان است و همه ما نسبت به حفظ و پاسداشت آن مسئولیت مشترک داریم. متن کامل این پیام به شرح زیر است: دوستان و همکاران عزیز در تشکل‌های مدنی اصفهان؛ در خبرها خواندیم که گروهی از اصفهان شناسان و دوستداران اصفهان، در یک هم‌اندیشی، روز یکم آذر هر سال را به عنوان روز اصفهان برگزیده­اند. ما نیز به عنوان هموطنان اهوازی شما، که اصفهان را نگینی درخشان در میان شهرهای ایران می­دانیم، از این نامگذاری حمایت و این روز بزرگ را به حضور شما عزیزان تبریک می­گوییم.

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

1 آذر 1389
دومین همایش هفته اصفهان

  

به فرخندگی یکم آذرماه، روز اصفهان

دومین همایش هفته اصفهان برگزار خواهد شد 

کارت دعوت همایش هفته اصفهان

دومین همایش هفته اصفهان با حضور شماری از اصفهان‌شناسان و اندیشه‌وران برجسته برگزار خواهد شد. در دومین همایش هفته اصفهان که به کوشش دوستداران اصفهان و با آرمان «اصفهان برای همیشه، برای همه» در روز پنج‌شنبه چهارم آذرماه برگزار خواهد شد، دکتر عباس ادیب، دکتر گیتی اعتماد، دکتر مهدی بصیری، دکتر عبدالله جبل‌عاملی، دکتر سیروس شفقی، دکتر فاطمه ظفرنژاد، دکتر محمدرضا قانعی، دکتر مهدی کیوان و محمدعلی موسوی‌فریدنی حضور خواهند داشت و به بررسی مسائل این شهر تاریخی خواهند پرداخت. همایش یک‌روزه هفته اصفهان در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اصفهان واقع در بلوار فیض جنب پل‌خواجو در تاریخ پنج‌شنبه 4 آذرماه 89 از ساعت 30/8 بامداد تا 19 برگزار خواهد شد. برپاکنندگان این همایش مقدم همه دوستداران اصفهان را گرامی می‌دارند.  

این همایش به کوشش انجمن دوستداران اصفهان و همکاری انجمن مفاخر معماری ایران، انجمن مهندسان معمار استان اصفهان، دانشگاه هنر اصفهان، جمعیت دوستداران محیط زیست، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان، دانشگاه آزاد واحد خوراسگان، بنیاد معماری میرمیران،و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان اصفهان برگزار خواهد شد. دومین همایش هفته اصفهان با پشتیبانی شرکت مهندسان مشاور پلشیر، شرکت مهندسان مشار اتک، انجمن مدیران صنایع اصفهان، شرکت پریس، خانه صنعت و معدن استان اصفهان، شرکت میکا سازه، گروه صنعتی پلار اجرا خواهد شد.  

       پوستر همایش هفته اصفهان


1 آذر 1389
روز اصفهان خجسته باد!

 

به فرخندگی یکم آذرماه، روز اصفهان

بررسی چالش‌های پیش روی شهر تاریخی اصفهان

از دیدگاه اندیشمندان و دوستداران اصفهان

     

   

   

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...


24 آبان 1389
گزارش ویژه: تخریب ساباط خانه نواب

 

تخریب بخشی از خانه تاریخی نواب توسط مردم با سکوت مسئولان

ایران‌نامه: بخشی از خانه تاریخی نواب در اصفهان، در روز روشن و در برابر چشمان ماموران دولتی، توسط اهالی ناآگاه محل تخریب شد. یکی از آثار تاریخی و قدیمی نصف جهان که در محدوده بافت تاریخی مرکز شهر قرار دارد، به خانه نواب مشهور است. این خانه که در ضلع جنوبی خیابان ابن سینا و در ابتدای کوچه مسجد آقانور واقع شده با قدمتی صفوی – قاجاری در سال 1384 خورشیدی به شماره 12124، در فهرست آثار تاریخی ثبت شده است. خانه نواب در ضلع جنوبی خیابان ابن سینا دقیقاً در دهانه ورودی کوچه مسجد آقانور دارای ساباطی نه چندان عریض با اتاق فرواری در قسمت فوقانی بود که این بخش از گذر را از دیگر قسمت‌های کوچه متمایز نشان می داد. 

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

22 آبان 1389
وضعیت نگران کننده گنبد آزادان

 

بنای تاریخی گنبد آزادان در آستانه نابودی

ایران‌نامه: گنبد آزادان با 664 سال پیشینه، یکی از آثار تاریخی غرب اصفهان است که در سال 1382 به شماره 10213 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اما در حال حاضر به ‌خاطر عدم حفاظت و مرمت به شدت در حال تخریب است. گنبد آزادان در محله‌ای به همین نام در منطقه نصرآباد و در نزدیکی آتشگاه اصفهان واقع است. این بنا که در منابع مکتوب به عنوان مسجد آزادان نیز از آن نام برده شده، شامل یک  فضای گنبددار در جبهه جنوبی است که یک صحن مستطیل شکل در جبهه شمالی و رواق‌هایی در دو سمت شمالی و جنوبی به آن افزوده شده است. به گواهی «دکتر بهنام پدرام»، استادیار دانشکده مرمت در دانشگاه هنر اصفهان، به استناد عکسی قدیمی، در بدنه داخلی فضای زیر گنبد کتیبه‌ای وجود داشته که اکنون تخریب شده و زمان ساخت گنبد را به سال 767 هجری قمری و دوره ایلخانی نسبت می‌داده است.

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

20 آبان 1389
گزارشی از روستای گاودانه

 

روستایی با انگشتان بریده !

در عصر ارتباطات و دوران سفرهای فضایی انسان و در هنگامه‌ای که ادعاهایمان در دست‌یابی به فن‌آوری‌های مختلف گوش فلک را کر کرده است و در سرزمینی که سرشار از سرمایه‌های طبیعی است، هنوز در گوشه و کنار این سرزمین روستاهایی هستند که مردمانش برای گذر از آب‌های خروشان رودخانه باید از وسیله‌ای خطرناک و نامطمئن به نام «گرگر» استفاده کنند. گویا هنوز مسئولان استان کهگیلویه و بویر احمد خبر ندارند که اهالی روستای «گاودانه» برای عبور از عرض رودخانه مارون و دسترسی به جاده، روستاها و مناطق دیگر و انجام کارهای روزمره، مانند رفتن به محل تحصیل، کار، خرید و ... مجبور به استفاده از این وسیله هولناک هستند که تاکنون باعث قطع انگشت بیش از 30 نفر از اهالی روستا و به‌ویژه کودکان و نوجوانان شده است. موضوع ساخت پلی برای اهالی روستا به منظور جلوگیری از نقص عضو شدن تعداد بیشتری از روستاییان مدتهاست که مطرح شده ولی تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته است. در این مورد، دوست و همکار گرامی، خانم « فاطیما کریمی» رشته گزارش‌هایی را تهیه کرده است، با این امید که تلنگری باشد برای مسئولان خواب‌زده استان کهگیلویه و بویراحمد تا شاید با فشار افکار عمومی، بار این همه ستم و تبعیض از روی دوش مردم محروم این روستا برداشته شود. گزارش‌های فاطیما کریمی را درباره این فاجعه انسانی در روستای گاودانه، بخوانید... 

انگشتان بریده؛ تاوان "گرگر" از روستاییان گاودانه


17 آبان 1389
گزارش ویژه: مسجد و کاروانسرای برسیان

 

مسجد و کاروان‌سرای تاریخی برسیان زباله‌دانی شده است

ایران‌نامه- شاهین سپنتا، مهرناز شهباز: مسجد و کاروان‌سرای تاریخی برسیان به‌خاطر بی‌توجهی مسئولان استان اصفهان تبدیل به زباله‌دانی و محل رفت و آمد افراد و خودروها شده و به شدت در حال تخریب است. مسجد برسیان در محل بنایی چارتاقی ساخته شده و در دوره‌های مختلف تاریخی بخش‌هایی به آن افزوده شده است. این بنا که به شماره 265 در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده، مسجدی کهن از دوران سلجوقی است که در روستای برسیان (بر ‌زی آن) در 43 کیلومتری شرق اصفهان و در کرانه شمالی زاینده‌رود قرار دارد. در برابر ورودی این مسجد تابلوی زنگ‌زده سازمان میراث فرهنگی، مسجد برسیان را یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران معرفی می‌کند اما وضع عمومی این بنا گویای آن است که سال‌هاست به حال خود رها شده و محوطه باز مسجد برسیان نیز به صورت متروکه و مخروبه درآمده و رویش علف‌های خودرو و جاری شدن هرزآب در نزدیکی منار تاریخی برسیان، به شدت بقای این اثر تاریخی را تهدید می‌کند و درچوبی بزرگی که همیشه یک  قفل بزرگ روی آن خودنمایی می کند، گواهی می‌دهد که بازدید از آن به آسانی برای گردشگران ممکن نیست و تنها با هماهنگی معتمدان محلی می‌توان به درون آن راه یافت و این در حالی است که این بنای تاریخی در صورت توجه مسئولان می‌تواند به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان مطرح باشد ولی درحال حاضر، بجز چند نفر از پیرمردان محلی که گاهی برای نماز به داخل مسجد می‌روند، هیچ گردشگری به این مسجد وارد نمی‌شود.  

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

1 2 >>
برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2147005


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها