به مناسبت سالگرد انقلاب مشروطه


پیام استاد ادیب برومند به مناسبت 14 امردادماه سالگرد انقلاب مشروطه ایران:

درود بر چهاردهم امرداد

هم‌میهنان ارجمند، در تاریخ هر قوم و ملت روزهای خجسته‌فالی طلوع کرده است که سرنوشت‌ساز بوده و در تکوین به‌زیستن و رهاشدن آن قوم و ملت از بدبختی ها و گرفتاری ها نقش به‌سزایی را ایفا کرده است. در تاریخ کشور ما ، یکی از روزهای فرخنده و شادی بخش روز چهاردهم امرداد است که درین روز چالش‌های پی گیر و جنگ‌های خونین جمعی از جان گذشته، در پیشتازی و زد و خورد قهرمانانه برای طرد استبداد و به دست‌آوردن آزادی به ثمر رسیده است. درین روز مبارک، پس از سده‌های متوالی، گریبان آسیب‌دیدگان ماتم‌زده از چنگ بیدادگران و جیره‌خواران استبداد به در آمده و عوامل آزاردهنده آنها پای فرمود آزادی‌طلبان و دستخوش انتقام مظلومان و شکنجه‌شدگان گردیده‌اند.


ه آورد این روز، پیروزی نهضت مشروطیت است که دوزخ استبداد و خودکامگی را به همت آبیاران آزادی بخش، خرم و معتدل ساخت و هدف‌های پیشرفت و ترقی را برای ملتی زجردیده و واپس مانده نمایان کرد.

اگر کسی با تاریخ عمومی ایران سر و کار نداشته و تنها با شیوه حکومت‌گری در واپسین روزهای دوره قاجار آشنا باشد پی‌می‌برد که چه مایه انحطاط و فرومایگی بر اثر حکومت‌های جبار در این سرزمین حکم‌فرما بوده و چه اندازه ظلم و آزار و جور و کشتار ازسوی شاه گرفته تاحاکمان شهرها و روستاها رواج داشته است. بدان گونه که مردم پریشان روزگار به جان و مال و ناموس خود درامان نبوده‌اند. افزون بر این فقر و بیماری و قحطی و آشوبگری‌های محلی و بسیاری از دردهای درمان ناپذیر جسمی و روحی روزگار مردم را به تباهی می‌کشانده است .

 نهضت مشروطیت بود که به سان یک مائده آسمانی بر قحطی‌زدگان آزادی و آسایش فرود آمد و دلاوری غیرت‌مندان وطن بود که درخت کهنسال بیدادگری را از ریشه برافکند و نهال آزادی را برجایش نشاند. انقلاب مشروطه سرآغاز پیشرفت‌های آرمانی مردم برای درک تجدد و ترقی بود و اگرچه این نهضت در مسیر خود دچارفترت گردید اما غیر از آزادی پاره ای از هدف‌های ترقی‌خواهانه‌اش در پرده کتمان نماند. هرچند مطلوب و آماج مشروطیت طرد حکومت فردی و سلطنت استبدادی بود اما آنچه از مفهوم آن برداشت می‌شود و در هرگونه حکومتی از جمله جمهوری صادق است تامین دموکراسی و اصلاحات مملکتی و صداقت گفتار و کردار و اتخاذ سیاست‌های بخردانه براساس منافع ملی‌ست .

جبهه ملی ایران که بنیان گذار نهضت ملی در ملی شدن صنعت نفت و ریشه‌کن کردن استعمار و دنباله گیر نهضت مشروطیت است، با فرستادن درودبه روان پاک پیشروان و قهرمانان و شهیدان این جنبش، روز چهاردهم امرداد را گرامی می دارد و آرمان‌های ملت را در جهت استقرار آزادی و دموکراسی و پیروی از سیاست‌های مدبرانه و تامین رفاه عمومی و مبارزه با بیدادگری از درگاه خداوند یکتا آرزو می‌کند .

                                                                                                                       تهران- امرداد 1391

                                                                     ادیب بـرومـند- رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایــران