یادبود سردار اسعد بختیاری

بزرگداشت انقلاب مشروطیت و سردار اسعد بختیاری در اصفهان

آیین بزرگداشت انقلاب مشروطیت و یادبود سردار اسعد بختیاری ، سرداربزرگ مشروطه ، به فراخوان کانون بارگاه مهر و با حضور پرشور گروهی از جوانان اصفهانی و بختیاری ، پنج شنبه 17 امردادماه در آرامگاه وی در تخت فولاد اصفهان برگزار شد. علی قلی خان بختیاری نامدار به سردار اسعد ( ۱۲۷۴ ق - ۱۳۳۶ ق ) از سرداران بختیاری و از آزادکنندگان تهران در روند انقلاب مشروطه در ایران است. در جریان انقلاب مشروطیت سردار اسعـد با هـمراهی بخـتیاری ها و آزادی خواهان دیگر، سپاهـی گردآورد و راهی تهـران شد و سرانجام با یاری گروهی از آزادی خواهان شمال، در ۲۴ جمادی ثانی ۱۳۲۷ ق. وارد تهـران شدند. سردار اسعد و آزادی خواهان در هنگام ورود به تهـران از سوی مردم با آغوش باز مورد استـقبال قرار گرفـتـند و پس از درگـیری های پـراکنده، شهـر را آزاد ساختند و در روز جـمعه ۲۷ جمادی ثانی سال ۱۳۲۷ ق. ( ۲۱ تـیر ۱۲۸۸ خورشیدی - ۱۶ ژوئیه ۱۹۰۹ میلادی ) نبرد پایان یافت و در ساعت هشت و نیم بامداد ، مـحـمد علی شاه با 500 تن از سربازان و بستگـان و جنگ سالارانش به سفارت روس در زرگـنده پـناهـند شد.


مهندس حسن دهقانی ( شوینی بختیاری ) پژوهش گر بختیاری که در آیین گرامیداشت سردار اسعد بختیاری در آرامگاه وی حضور داشت، ضمن گرامیداشت نود و نهمین سالگرد آزادسازی تهران به دست علی قلی خان سردار اسعد بختیاری و دیگر مشروطه خواهان ، با اشاره مختصر به فعالیت های این سردار مشروطه گفت :

علی قلی خان سردار اسعد بختیاری ،  26 سال قبل از انقلاب مشروطیت ،  به دنبال حاکمیت قانون و ایجاد مشروطیت در ایران بود. در همان زمان  پدر ایشان حسین قلی خان ایلخانی  توسط ظل السلطان در اصفهان اعدام شد و او به همراه برادر بزرگش اسفندیار خان که در آن زمان لقب سردار اسعدی را داشت به زندان فرستاده می شوند. علی قلی خان یک سال در زندان ماند و برادر بزرگ ترش شش سال در زندان بود. او که تحصیل کرده فرانسه بود و به زبان فرانسوی تسلط داشت و تحولات و پیشرفت های اروپا را از نزدیک دیده بود، در این مدت به این باور رسید که نظام استبدای شایسته ملت ایران نیست. بنابر این به بسترسازی مناسبی برای رهایی از استبداد دست زدند که 25 سال بعد به نتیجه رسید و در سال 1288 رهبری قیام مشروطه خواهان اصفهان و بختیاری را برعهده گرفت و پس از این که اصفهان با کارگردانی ایشان و برادرشان نجف قلی خان صمصام السلطنه و پسر عمویش ابراهیم خان ضرغام السلطنه فتح می شود ، پس از دو ماه ایشان از اروپا به ایران می آیند و رهبری آزادی خواهان جنوب را برعهده می گیرند و در 21 تیرماه سال 1288 تهران را با همکاری سپهدار تنکابنی که فرماندهی اردوی شمال را عهده دار بود فتح می کند و به این ترتیب محمد علی شاه عزل و به سفارت دولت روسیه در آن زمان پناهنده می شود و مجلس موسسان تشکیل می شود و پسر ایشان احمد شاه قاجار به عنوان پادشاه جدید منصوب می شود.

                                           

                                                                          سردار اسعد در جوانی

                

                                                       در راه آزادسازی تهران 

                        

                          آرامگاه سردار اسعد بختیاری در تکیه میر فندرسکی در تخت فولاد اصفهان

                        

                                

                                                                   بر سنگ آرامگاه سردار اسعد :                                    

                                    ... مرحوم مغفور خلد آشیان یگانه سردار عطیم الشان حریت پرور ایران

                                                     و مفخر ایرانیان حاج علی قلی خان سردار اسعد...