زاون درگذشت


زاون قوکاسیان، کارگردان و منتقد سینما درگذشت.

 

ایران نامه- شاهین سپنتا: زوان قوکاسیان منتقد و کارگردان سینمای ایران، امروز یکم اسفند ماه 1393 پس مدتی درگیری با سرطان معده در سن 64 سالگی در خانه خود در اصفهان درگذشت.

تشکیل انجمن سینمای آزاد در اصفهان به سال 1351خورشیدی، تدریس در دانشکده سینمایی سوره در اصفهان، برپایی جشنواره فیلم کوتاه در اصفهان، سردبیری و نویسندگی فصلنامه فرهنگ و هنر، مدیر اجرایی نخستین و دومین جایزه ادبی اصفهان، و داوری جشنواره های جهانی فیلم در ایران، اتریش، ایتالیا و ارمنستان، دبیر هنری جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات، و حضور در جشنواره فیلم کودک و نوجوان، بخش کوچکی از فعالیت های گسترده سینمایی زاون قوکاسیان بود.

او کارگردانی چند فیلم را نیز در کارنامه خود دارد که از آن میان می توان به فیلم سینمایی «همه فرزندان من» و چندین فیلم هشت میلی‌متری و آثار کوتاهی چون «در فلق»،«عروس کهن»،«عزای آینه»،«فصلی دیگر»، مستند «خاج شویان»، «موزه من جلفا» و «نقش خیال» نام برد.  

از این منتقد بزرگ سینما، کتاب هایی هم با موضوع نقد سینمایی برجای مانده که می‌توان به کتابی درباره فیلم «چشمه» آربی آوانسیان‌، و 20 کتاب درباره سینماگران چون بیضایی‌، کیمیایی‌، کیارستمی‌، فرمان‌آرا‌، سینایی‌، گلاب آدینه‌، رضا ارحام صدر‌، فاطمه معتمد آریا‌، مجید انتظامی‌ و کتابی با نام «بردی از یادم» درباره لورتا نوشین‌ اشاره کرد.

گفتنی است، در پنجمین همایش نکوداشت اصفهان در سال 1392 که به مناسبت یکم آذر روز اصفهان و با حضور اصفهان ‌پژوهان و دوستداران اصفهان برگذار شد، از یک عمر تلاش فرهنگی زاون قوکاسیان شهروند پرتلاش اصفهانی و عضو انجمن دوستداران اصفهان با تقدیم تندیس "دوستدار اصفهان" قدردانی شد.