نشست آرامگاه های لهستانی ها در ایران


سمینار آرامگاه‌های لهستانی‌ها در ایران برگذارشد

پیوند فرهنگی و تاریخی ایران و لهستان گسستنی نیست

سمینار آرامگاه های جنگ زده های لهستانی در ایران  به مناسبت هفتاد و دومین سال ورود آنها به ایران، در انجمن صنفی راهنمایان گردشگری برگذار شد.

این سمینار با موضوع  ورود 120 هزار لهستانی به ایران، با حضور رایزنان فرهنگی و اقتصادی جمهوری لهستان ، خسرو سینایی و چهره های فرهنگی  دیگر برگذار شد.

رضا نیکپور رئیس انجمن دوستی ایران و لهستان که خود نیز از مادری لهستانی در ایران متولد شده است یکی از سخنرانان این جلسه بود. نیکپور در سخنان خود به حضور کهن لهستانی ها در ایران و ارتباط تنگاتنگ ایران و لهستان در زمان‌های دور اشاره کرد که برای نمونه می توان به سفارش فرش توسط پادشاهان لهستانی برای جهاز دخترانشان یاد کرد. آقای نیکپور از برگزاری مراسم بزرگداشتی برای استاد خسرو سینایی با همکاری سفارت لهستان در آینده ای نزدیک نیز خبر داد.

در این نشست، خسرو سینایی کارگردان سینما، از چگونگی ساخت فیلم «مرثیه گمشده»  و تاثیرات فرهنگی لهستانی ها در ایران سخن گفت و نوید ساخت فیلم جدیدی با همین موضوع به نام «قطار زمستانی» با حضور عزت الله انتظامی را داد.

 خسرو سینایی در این نشست، ضمن گلایه   از عدم نمایش فیلم «مرثیه گمشده» که نشانگر مهربانی ایرانی هاست اذعان داشت؛ "این فیلم که با کوشش 13 ساله ساخته شد و نشان دهنده محبت ملت ما است در آرشیو ها گم می شود و توسط دیگران کشف می شود، اما در کشور من اتفاق خاصی نمی افتد.  


  لازم به ذکر است خسرو سینایی به خاطر ساخت فیلم «مرثیه گمشده» نشان «صلیب شوالیه جمهوری لهستان» را از دست رئیس جمهور وقت لهستان و همچنین نشان «Gloria Artis» را از وزارت فرهنگ لهستان دریافت کرده است. شایان ذکر است تک صحنه هایی از فیلم مذکور در جمع راهنمایان گردشگری و خبرنگاران حاضر در جلسه به نمایش در آمد.

«رادوسلو سایدوفسکی» رایزن فرهنگی سفارت جمهوری لهستان در ایران نیز یکی دیگر از سخنرانان این جلسه بود. سایدوسکی ضمن تشکر از برگزاری سمیناری درباره آرامستان های لهستانی ها در ایران، از تجربه هموطنانش در کشور ما سخن گفت.

در بخش دیگری از این نشست، شهرام شهریار مدیر پایگاه "سفرنویس" درباره مسیر مهاجرت لهستانی ها و پراکندگی آرامستان های آنها در ایران و "تورهای آرامستان گردی" گزارشی مصور ارائه کرد. لازم به ذکر است از سال گذشته این تورها به همت این راهنمای گردشگری برگزار می شود.

در پایان این جلسه، راهنمایان گردشگری از خسرو سینایی دعوت کردند تا در هفتمین جشن روز جهانی راهنمایان گردشگری به عنوان میهمان ویژه حضور یابد . لازم به ذکر است مقررشد؛ به زودی دو فیلم «توریست» و «تهران» از کارهای به نماش در نیامده استاد که در سال های 1350 و 1356 ساخته شده است در «انجمن صنفی راهنمایان» به نمایش در آید. در ضمن هدایایی به عنوان یادبود به مدعوین اهدا و کتاب خاطرات خانم «هلن استلماخ» از طرف رضا نیکپور ‌به عنوان پیشکش به انجمن تقدیم شد.

 

در ایران نامه بخوانید:

یک شهر ایرانی به نام «شهر کودکان لهستانی»