X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی
بایگانی
دسته بندی
12 تیر 1394
بیم و امیدها برای تپه تاریخی اشرف + عکس


پنجمین فصل کاوش تپه تاریخی اشرف آغاز شد 

ایران نامه- شاهین سپنتا: پنجمین فصل کاوش های باستان شناسی در تپه اشرف اصفهان پس از چهار سال توقف و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور آغاز شده و تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت.

بررسی روش ساخت کاخ اشرف که بقایای آن در کاوش های پیشین به دست آمد، یکی از اهداف فصل پنجم کاوش در تپه اشرف می باشد.

در فاصله فصل چهارم تا پنچم کاوش، چند واحد مسکونی در حریم درجه یک تپه اشرف با موافقت میراث فرهنگی اصفهان، توسط شهرداری تملک، تخریب و آزاد سازی شد و اکنون عملیات پارک سازی در آن جریان دارد این در حالی است که محل این واحد ها بخشی از محوطه تپه به شمار رفته و باید به جای پارک سازی فرصت گمانه زنی و کاوش در آن فراهم می شد.

همچنین گفته می شود که شهرداری منطقه، تصمیم دارد نرده های حفاظتی محوطه تپه اشرف را به بهانه "نازیبا کردن" چشم انداز خیابان مشتاق برچیند که در صورت عملی شدن این تصمیم احتمال تردد افراد متخلف و موتوریسکلت ها در تپه دو چندان خواهد شد.

 شهرداری منطقه در حالی تصمیم به برچیده شدن نرده های حفاظتی تپه تاریخی اشرف به بهانه نازیبا شدن خیابان دارد که  دیوارهای مخروبه و زمین های رهاشده درست روبروی تپه اشرف و در ابتدای بلوار لاله و یا دیوارهای فروریخته و تخریب شده  باغ های خیابان مشتاق در کنار خیابان و در دل بوستان حاشیه زاینده رود، چشم اندازی نازیبا را در برابر دیدگان شهروندان  گشوده است. شهرداری همچنین هیچ کوششی برای جمع آوری زباله هایی که در حاشیه تپه روی هم تلنبار شده است،  نمی کند.

 

 چهار فصل کاوش در تپه  تاریخی اشرف اصفهان بین سال های  89 تا 90 و در مساحتی به گستردگی 7 هکتار انجام شد و در آذرماه سال 90 پس از اتمام فصل چهارم کاوش، به دلیل عدم تخصیص بودجه و ناهماهنگی در اداره میراث فرهنگی اصفهان، کاوش ها متوقف شد.

توقف کاوش های تپه اشرف در سال 90 در حالی روی داد که در «همایش دست‌آوردهای باستان‌شناسی تپه اشرف» که در بهمن‌ماه سال 89 برگزار شد، استاندار وقت اصفهان و مدیر کل اسبق اداره میراث فرهنگی استان و معاون وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، اعلام آمادگی نمودند که با پشتوانه دو مصوبه هیات دولت در خصوص کاوش، آزادسازی حریم و تبدیل تپه اشرف به یک سایت- موزه، شرایط را برای انجام 50 فصل کاوش طی 10 سال در تپه تاریخی اشرف فراهم آورند.

 نتایج چند فصل کاوش و لایه‌نگاری‌های انجام شده در تپه اشرف نشان داد که این تپه تاریخی دربرگیرنده آثاری متعلق به پنج دوره تاریخی اشکانی، ساسانی، دوره انتقالی ساسانی به اسلامی، قرن چهارم و پنج هجری، و قرن 12 هجری است.در فصل چهارم بقایای کاخ اشرف افغان که در قرن 12 ساخته و توسط نادر شاه ویران شد، به دست آمد.

تپه تاریخی اشرف در کرانه شمالی زاینده‌رود و در نزدیکی پل تاریخی شهرستان واقع شده است و بخش‌هایی از تاریخ گمشده اصفهان را در دل خود پاس داشته است و گمان می رود که محل تپه اشرف همان "کهن‌دژ سارویه" بوده است. اما متاسفانه در دوران معاصر به دلایل مختلف از وسعت این تپه تاریخی کاسته شده تا آنجا که اکنون تنها 7 هکتار از آن باقی مانده است و در آخرین تغییرات در سال 1370 با گشودن خیابان مشتاق، بدنه شمالی این تپه از میان رفت و سال‌ها تخلیه نخاله‌های ساختمانی، زباله‌های شهری، انجام کشاورزی بر سطح تپه، توسعه فضای سبز، احداث زمین بازی و فعالیت‌های شهرداری، حریم تپه اشرف و تپه جی و تپه جزیره را که بخش‌های جدا افتاده آن هستند به شدت مورد تجاوز قرار داده است.

تجمع زباله ها درست روی تپه تاریخی اشرف

شهرداری این زباله ها را نمی بیند یا عمدا می خواهد این تپه تاریخی را زباله  دانی کند؟

 

ساختمان هایی که در گذشته در حریم درجه یک تپه اشرف ساخته شده اند و همچنان با این که فرسوده هستند اما از دید مدیریت پارک طبیعی شرق و شهرداری دور مانده اند

پارک سازی در حریم درجه یک تپه تاریخی اشرف با بولدوزر

در این محل که بخشی به پیوسته به تپه هست، گمانه زنی انجام نشد

باغ مخروبه در چند صد متری تپه اشرف 

آیا اینجا چشم انداز خیابان را نازیبا می کند یا نرده های حفاظتی تپه اشرف؟

تجمع زباله ابتدای بلوار لاله درست روبروی تپه اشرف 

واحد زیبا سازی شهرداری منطقه چهار اصفهان کجاست؟

مخروبه ها درست روبرو و در چشم انداز تپه اشرف و ابتدای بلوار لاله که به چشم شهرداری منطقه 4 نمی آید

عکس هایی که دیدید، نمونه ای از مدیریت درخشان این نهاد استپیوند به گزارش های اختصاصی ایران نامه درباره تپه اشرف:

 

تپه اشرف در محاصره نخاله ها

http://drshahinsepanta.blogsky.com/1388/04/14/post-248/

آثاری تازه از قرون اولیه اسلامی در تپه اشرف اصفهان به‌دست آمد

http://drshahinsepanta.blogsky.com/1389/05/17/post-422/

آثاری از دوره ساسانی در تپه اشرف اصفهان کشف شد

http://drshahinsepanta.blogsky.com/1389/05/09/post-416

تپه اشرف در انتظار فصل دوم کاوش

http://drshahinsepanta.blogsky.com/1389/06/05/post-430/

فصل دوم کاوش در تپه اشرف اصفهان آغاز شد

http://drshahinsepanta.blogsky.com/1389/08/01/post-445/

فصل سوم کاوش در تپه اشرف اصفهان آغاز شد

http://drshahinsepanta.blogsky.com/1389/10/09/post-504/

همایش دست‌آوردهای باستان‌شناسی تپه اشرف برگزار شد

http://drshahinsepanta.blogsky.com/1389/11/01/post-520/

کاوش‌های باستان شناسی در تپه اشرف متوقف شد!

http://www.drshahinsepanta.blogsky.com/1390/12/02/post-766/

اعتراض به توقف و عدم پشتیبانی از کاوش‌های تپه اشرف

http://www.drshahinsepanta.blogsky.com/1390/12/17/post-779

 بازگشت داربست‌های فلزی به تپه اشرفبرای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2198730


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها