X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی
بایگانی
دسته بندی
16 اردیبهشت 1393
نامه استاد ادیب برومند درباره فرای


ادیب برومند، رئیس شورای مرکزی و هیات رهبری جبهه ملی ایران:


به وصیت ریچارد فرای عمل کنید


هموطنان گرامی: لازم به توضیح نیست که یکی از منش های ستوده، صفت حق شناسی است و ناسپاسی از خلق درحکم ناسپاسی خداست. از جمله کسانی که ما وام دار آنها هستیم ایران شناسان اند که از یک قرن پیش به ایران آمده و با خواندن سنگنبشته ها و دادن کلید واژه زبان های گوناگون به دست پژوهشگران ما و با حفاری ها و تعیین تاریخ قدمت اشیای استخراجی و اقدامات کنجکاوانه دیگر با تحمل مشقات، بسیاری از زوایای تاریخ و تمدن ایران باستان را که برای ما پوشیده بود از پرده کتمان به درآورده ، ما را با گذشته پرافتخارمان آشنا ساخته اند. اینان عاشق فرهنگ و شناخت تمدن های کهن بوده اند که خود دانشی است درخور تکریم.

از جمله این ایران شناسان یکی ریچارد نلسون فرای است که نزدیک هفتاد سال با همکاری پروفسور پوپ به شناسایی و معرفی آثار هنری کهن و متاخر ایران پرداخته و برای ایجاد کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه کلمبیا و هاروارد سعی بلیغ نموده است. وی همواره مدافع ایران درباره خلیج فارس و ستایشگر اخلاق و روحیات ایرانی بوده و علامه «دهخدا» لقب “ایران دوست” را به او داده که پیوسته به آن افتخار می کرده است.

وصیت او دائر برخاکسپاری جسدش درکنار زاینده رود دلیل دیگری بر ایراندوستی اوست و جدا باید به این وصیت عمل کرد. دولت نباید به هیچ روی نسبت به حرکات و افکار جاهلانه گروهی که با فرهنگ ایران شناسی آشنایی ندارند ترتیب اثردهد و از اجرای وصیت آن مرد خدمتگزار خودداری نماید زیرا این امر حکایت از ناسپاسی و فقر فرهنگی ایرانی نموده و مایه دلسردی ایران شناسان دیگر می شود.

جبهه ملی ایران مجدانه برای اجرای وصیت ریچارد فرای خواستار اقدام فوری است و آن را گواه سپاسمندی از خدمتگزاران بی ریای ایران می شمارد.                   


برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2199343


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها