ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی
بایگانی
دسته بندی
28 خرداد 1391
کسایی به تاج پیوست!


کسایی در کنار تاج آرمید!

ایران‌نامه- شاهین سپنتا: مثلث طلایی موسیقی سنتی ایرانی با وجود استادان برجسته‌ای که هر سه در اصفهان دیده به گیتی گشودند، شکل گرفت. جلال تاج اصفهانی ( استاد آواز)، حسن کسایی (استاد نی) و جلیل شهناز (استاد تار) سه راس پیشرو و نوآور این مثلث طلایی بودند. تاج اصفهانی در ۱۳ آذر ماه ۱۳۶۰ خورشیدی دیده از گیتی برگرفت و در آرامستان تخت فولاد اصفهان در تکیه سیدالعراقین به خاک سپرده شد. سی و یک سال بعد در تاریخ  ۲۵ خردادماه ۱۳۹۱ خورشیدی استاد حسن کسایی به یار دیرینش پیوست و بنا بر وصیت خودش در چند قدمی جلال تاج اصفهانی در تخت فولاد به آرامش ابدی رسید و خوشبختانه وجود فروزان استاد جلیل شهناز همچنان گرمی‌بخش محفل خانواده و جمع دوستان است.

خانواده استاد حسن کسایی برای آن که بتوانند به وصیت استاد عمل کنند و او را در کنار تاج در تخت‌فولاد به خاک سپارند، مجبور شدند به این شرایط که مراسم خاکسپاری در سکوت خبری و به صورت شبانه برگزار شود، تن‌دهند. اما ای کاش مدیریت مجموعه تاریخی- فرهنگی- مذهبی تخت فولاد و شهرداری اصفهان دست از این همه کج‌سلیقگی برمی‌داشتند و امکاناتی را فراهم می‌آوردند که لحظه خاکسپاری استاد کسایی در جمع پرشور دوستدارانش و با شکوه تمام به نحو شایسته‌تری برگزار شود.

اگرچه استاد کسایی را غریبانه به خاک سپردند اما او در تخت فولاد غریب نیست، چون به خواسته‌اش رسید و برای همیشه در کنار یار دیرینش جلال تاج اصفهانی آرمید. 

نگاه نگران تاج، چند قدم تا خانه ابدی کسایی!

کسایی به تاج پیوست!برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2178765


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها