X
تبلیغات
رایتل
ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی شاهین سپنتا، مهرناز شهباز و همکاران
بایگانی
دسته بندی
1 آبان 1389
آغاز فصل دوم کاوش در تپه اشرف

 

فصل دوم کاوش در تپه اشرف اصفهان آغاز شد

ایران‌نامه – مهرناز شهباز: فصل دوم کاوش در تپه تاریخی اشرف پس از یک ماه وقفه آغاز شد و تا چهل و پنج روز ادامه خواهد یافت. تپه باستانی اشرف که در نزدیکى پل تاریخى شهرستان و در کنار زاینده‌رود واقع است یکی کهن‌ترین کانون‌های شکل‌گیری شهر تاریخی اصفهان بوده است. ادامه فرایند کاوش و بررسی بیشتر ساختارهای معماری تاکنون یافت شده و همچنین سامان‌دهی و نمایان‌سازی آثار به دست آمده در بخش شمالی تپه اشرف از اهداف فصل دوم کاوش خواهد بود که به سرپرستی دکتر علی‌رضا جعفری‌زند، باستان‌شناس و نگارنده کتاب «اصفهان پیش از اسلام» ادامه خواهد یافت. در حال حاضر، روند کاوش در ضلع شمالی تپه ادامه دارد و با گسترده شدن محوطه کارگاه بخش های بیشتری از قلعه دوران ساسانی در مجاورت خیابان مشتاق نمایان شده است ولی هنوز اقدامی از سوی شهرداری و دیگر نهادهای مرتبط، برای محصور نمودن این تپه و ممانعت از اخلال در روند کاوش‌های باستان شناسی توسط افراد، صورت نگرفته است. در فصل اول کاوش تپه اشرف، آثاری از یک قلعه مربوط به دوران ساسانی و افزوده‌های دوره آل‌بویه به همراه قطعات سفال به جای مانده از دوران اسلامی و پیش از آن یافت شد.

پس از به پایان رسیدن کاوش‌های باستان‌شناسی تپه اشرف، بازدید از این گنجینه با ایجاد یک «سایت- موزه» برای همه علاقه‌مندان امکان‌پذیر خواهد شد.

کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه اشرف اصفهان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های باستان‌شناسی طی چند دهه اخیر در شهر اصفهان است که منجر به ایجاد نخستین سایت- موزه ایران خواهد شد و مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار خواهد گرفت. 

         

          

       

                                    گزارش ‌های پیشین ایران‌نامه در مورد تپه اشرف:  

تپه اشرف در محاصره نخاله ها  

آثاری از دوره ساسانی در تپه اشرف اصفهان کشف شد 

 آثاری تازه از قرون اولیه اسلامی در تپه اشرف اصفهان به‌دست آمد

تپه اشرف در انتظار فصل دوم کاوش


برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2159861


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها