ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی
بایگانی
دسته بندی
18 مرداد 1387
خطرات رطوبت ناشی از سد سیوند

هشدار گروه کارشناسی کمیته بین المللی نجات پاسارگاد :

  خطر سست شدن بستر و سنگ های پی در پاسارگاد جدی است     

اگرچه کارشناسان مستقل پیش از آب گیری سد سیوند نسبت به خطرات این سد برای میراث فرهنگی و طبیعی منطقه پاسارگاد و تنگه بلاغی هشدار دادند اما متاسفانه این هشدارها با بی اعتنایی نهاد های دولتی و تکذیب ، انکار و اظهارات شبه کارشناسی مدعیان وابسته به دولت رو به شد ، اما گزارش هایی که به تازگی منتشر شده حاکی از شدت گرفتن روند تخریب میراث فرهنگی و طبیعی پاسارگاد به دنبال بالا رفتن تراز آب های زیر سطحی تا یک متری سطح زمین می باشد که خطر سست شدن بستر و همچنین سنگ های پی آرامگاه کورش را درپی خواهد داشت. برپایه گزارش منتشر شده از سوی تارنمای نجات پاسارگاد ، مهندس حمید خادم مسئول گروه کارشناسی کمیته بین المللی نجات پاسارگاد با بیان این خبر افزود : مدت هاست بخش هایی از نهادهای قدرت بدون اندکی ملاحظه و دلسوزی کمر به نابودی میراث به یادگار مانده از تاریخ و تمدن با شکوه این مرز پر گوهر، بسته اند و نمادهای عظمت و بزرگی این کشور را که برای ایران و ایرانیان مایه افتخار و مباهات است یکی پس از دیگری می بخشند، می فروشند و یا به شکلی عمدی به ویرانی می کشانند.

به غیر از آثار باستانی که دائما و بدون توقف ، سال هاست به صورت برنامه ریزی شده ای سر از موزه ها و کلکسیون های دولتی و خصوصی خارج از کشور در می آورند ، بناهای تاریخی نیز یک به یک در حال تخریب و نابودی می باشند ، سد باستانی جره رامهرمز ، کتیبه های مدفون شده در زیر سدهای کارون 3 و 4 ، هرمز اردشیر ، کتیبه خلیج فارس در جزیر خارک ، پاسارگاد در سد سیوند و ... آثار دیگری که یا با عدم توجه مسئولان و یا به بهانه توسعه در حال نابودی می باشند .

پروژه سد سیوند که از سال ها پیش توسط مهندسین مشاور و پیمانکار دولتی وابسته به نهادهای نظامی آغاز شده تا به امروز و با وجود اعتراضات گسترده مردم و نهادهای غیر دولتی و مدنی در داخل و خارج از ایران همچنان ادامه دارد پروژه ای است کاملا زیان بخش. این سد عواقبی خطرناک و غیرقابل جبران برای پاسارگاد و آثار دیگر تاریخی و حتی طبیعی  آن منطقه به همراه داشته است.

متاسفانه نه تنها احداث این سد عملی کاملا غیر فنی و غیر کارشناسانه بوده بلکه به ساده ترین اصول سد سازی هم در این مورد توجه نشده است. به طور مثال:

ـ در وقت ساختن یک سد به دلایل فنی ضرورت دارد که تمامی خروجی ها و منافذ در اطراف سد و مخزن که می تواند باعث خروج آب گردد با احداث دیوار و پرده آب بند مسدود شود .  با وجود آبهای زیر سطحی و حرکت آن در مسیر و جهت رودخانه و شیب زمین ، احداث این دیوار و پرده آب بند سبب شده که  سطح آبهای زیرزمینی بالا آمده و پی آرامگاه کورش بزرگ در پاسارگاد مستقیما در معرض آب قرار گیرد  . این رخداد خطرناک می تواند فاجعه بسیار بزرگی را برای این اثر تاریخی و مهم ایجاد نماید چراکه با توجه به وجود آب در زیر سازه ای سنگی با ارتفاع چهارده متر و مساحت بیش از یکصدو شصت متر مربع می تواند بدلیل سست شدن زمین طبیعی در زیر مقبره کورش، باعث نشست آن و در نهایت فروریزی پاسارگاد گردد

ـ  خطر دیگر، به دلیل آهکی بودن سنگ های بکار برده شده در بنای پاسارگاد و قرار گرفتن مستقیم آن در برابر آب می تواند به دلیل وجود پدیده کارست که سنگ های آهکی را سست و اسفنجی می نماید ، پی آنرا از بین برده و ساختمان پاسارگاد دچار ریزش و نابودی شود .

ـ این موضوع جدای از رطوبت حاصل از هوای منطقه و تاثیر آن بر سنگ های بنا می باشد که آن نیز به تنهایی و به دلیل احداث سد و بالا رفتن میزان رطوبت می تواند در طول زمان آثار مخرب فراوانی را با تشدید هوازدگی بر روی سنگ های بنا داشته باشد .

به این ترتیب و با توجه به گزارش های دقیق کارشناسی که تا به حال انجام شده و همچنین عکس های موجود در منطقه ، اعلام می کنیم که تراز آبهای زیر سطحی به یک متری سطح زمین رسیده و خطرات ذکر شده در خصوص سست شدن بستر و همچنین سنگ های پی در پاسارگاد کاملا جدی  می باشد، لذا ضمن اعلام خطر ، وظیفه حرفه ای و ملی خود می دانیم که ضمن اطلاع به مردمان ایران صریحا  هشدار دهیم که اگر مسئولین مربوطه هرچه سریعتر نسبت به برطرف کردن وضعیت موجود و تعطیلی سد و رفع خطر از آن منطقه اقدام نکنند به زودی شاهد فاجعه ای غیر قابل جبران خواهیم بود که شرمساری آن متوجه مردمان با فرهنگ ایران نیز خواهد شد.


برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2193528


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها